CK Boğaziçi

İstanbul Avrupa Yakası başta olmak üzere 81 ilde, 4,6 milyon tüketiciye hizmet veren CK Boğaziçi Elektrik’in üç ayda bir düzenli olarak açıkladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’ mega kentteki hareketi gözler önüne serdi.

 

CK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan rapora göre, 2017 yılının ilk üç ayında toplam taşınma hareketi geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 40 gibi oldukça yüksek bir artışa sahne oldu. 2016’nın ilk çeyreğinde 109 bin olan toplam taşınma sayısı bu yıl aynı dönemde 152 bini aştı.

 

BU VERİLER YATIRIMLARA, PROJELERE YÖN VERİYOR

CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal; kentsel dönüşüm, yabancı aboneler, yeni ve ikinci el konutlarda yaşanan taşınma rakamlarının yeni yatırım ve projelere yön verdiğine işaret ederek “CK Boğaziçi Elektrik tarafından üretilen bu veriler bizim için çok değerli. İstanbul Avrupa Yakası’nda gelişmeleri daha net görüp projelerimizin çerçevesini çizerken büyük ölçüde bu rakamlardan yararlanıyoruz. Ortaya çıkan söz konusu veriler gayrimenkul sektörüne de ışık tutuyor. Sektörün artık merakla beklediği ve takip ettiği bu rapor sayesinde hangi bölgeler gelişiyor, nerede yatırım ihtiyacı var, yabancıların talebi nerede yoğunlaşıyor görebiliyoruz. Adeta İstanbul Avrupa Yakası’nın röntgeni çekilmiş oluyor” diye konuştu.

 

HER GÜN 457 HANE YENİ KONUTA GEÇTİ

Sektörde bir ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre 2017 yılının ilk üç ayında yaşanan yoğun hareketlilikte gayrimenkul sektörü oyuncularının yılın başından itibaren başlattığı kampanyaların da etkisi oldu. 2016 yılının ilk üç ayında kapısı ilk defa açılan yeni konutların sayısı 32 bin 642 iken, bu yıl aynı dönemde söz konusu rakam yüzde 34 artarak 43 bin 740’a ulaştı. En fazla sıfır konuta yerleşim ise 16 bin 876 ile şubat ayında gerçekleşti. 2016’nın ilk çeyreğinde her gün ortalama 354 bin aile yeni konutuna taşınırken, bu rakam 2017’nin ilk üç ayında 475’e yükseldi. En fazla yeni konuta geçişte ise Esenyurt yine ilk sırada yer aldı. Onu Avcılar ve Bayrampaşa izlerken, en az yeni konuta taşınma Sarıyer ve Beyazıt olarak öne çıktı.

 

İKİNCİ ELDE ZİRVE MART’TA GÖRÜLDÜ

Yılın ilk çeyreğinde ikinci el konutlarda büyük bir hareketlilik gözlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre ikinci el konutlarda taşınma sayısı yüzde 42’ye varan artışla 76 bin 789’dan 108 bin 756’ya fırladı. Ocak 2016 tarihinden bu yana en yüksek rakamlara ulaşan ikinci el konutlarda taşınma sayısında zirve 39 bin 799 ile mart ayında görüldü. İstanbul Avrupa Yakası’nın eski yerleşim yerleri Beyoğlu ve Kağıthane, en çok taşınmanın yaşandığı bölgeler olarak öne çıkarken en az hareketlilik Silivri ve Sarıyer’de gözlendi.

 

HER GÜN 113 BİRİM YENİLENMEK İÇİN YIKILDI

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu çerçevesinde 2016 yılının şubat ayından itibaren kentsel dönüşüm hareketini ortaya koyan konut yıkım istatistikleri de tutulmaya başlandı. Şubat-Aralık 2016’da döneminde 18 bin 585 birim kentsel dönüşüme girerken, 2017’nin ilk çeyreğindeki artış dikkat çekti.

 

İlk üç ayda İstanbul Avrupa Yakasında 10 bin 160 birimin yenilenmek üzere kentsel dönüşüme girdiği görüldü. Bu da her gün yaklaşık 113 birimin yenilenmek amacıyla yıkılması anlamına geliyor. Yıkımı yapılan yapıların yüzde 60’ını yani 6 bin 89’unu meskenler oluşturdu. 2017’nin ilk çeyreğinde kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılan ticarethanelerin sayısı 4 bin 58’i bulurken, aynı dönemde 13 sanayi tesisinin yıkım nedeniyle aboneliği sonlandırıldı.

 

186 ÇİNLİ AİLE AVRUPA YAKASINA YERLEŞTİ

Gayrimenkul sektörünün yakından takip ettiği ve yabancıların İstanbul’dan konut sahibi olma isteğini gösteren yabancı abonelerde ise yılın ilk üç ayında 7 bin 488 abonelik başvurusu yaşandı. 2016’nın tamamında 34 bin 30 olan yabancı abone sayısı böylece 31 Mart 2017 itibarıyla 41 bin 518’e yükselmiş oldu. İstanbul Avrupa Yakası’nda 109 ülke vatandaşının aboneliği bulunurken, özellikle Çinli abonelerdeki hareket dikkat çekmeye başladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde sıfır olan Çinli aile yerleşimi bu yıl ilk çeyrekte 186’yı buldu. Yine ilk üç ayda 175 Mısırlı aile de abonelik kaydı yaptırdı. Yabancı aboneler arasında Suriyeliler 4 bin 371 ile ilk çeyrekte de liderliği korudu. Onu 334 ile Irak, 304 ile Türkmenistanlılar izledi.

 

 

 

EDİTÖRE NOT:

 

2017 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE NELER OLDU?

CKVWEBSRV02

Dikkat!
Elektrik aboneliğiniz kendi adınıza değilse tıklayınız.

CKPLUS FIRSATLAR DÜNYASI